Dokunmadan Kontrol Project Soli Artık Çok Farklı

Dokunmatik ekranlara dokunmadan araba kullanmadan en basit müzikçaların sesini açıp kapatmaya kadar bir çok hareketi uzaktan algılayabilen teknoloji  son şeklini almaya başlıyor…

Dokunmatik ekranları dokunmadan kontrol edebilmeye yarayan teknoloji gelişmeye devam ediyor. İlk olarak Google‘ın Project Soli‘sinde tanıma şansı bulunan teknoloji bu kez yayınlanan görüntülerle gözlemlendi.

LG Urbane akıllı saat üzerinde gerçekleştirilen denemelerde, parmağınızı hiç değdirmeden dokunmatik ekrana yakın bir noktadan verdiğiniz komutlar algılanabilmenizi sağlıyor. Parmağı saate yaklaştırdıkça ekrana daha fazla seçeneğin geldiği videoda göze çarpıyor.

Bunu da Oku: Ekrana Dokundurmayan Dokunmatik Teknolojisi Geliyor

Project Soli kiti sayesinde gelişime her an açık olan teknolojiyi kimi grup üç boyutlu görsel oluşturmaktai kimi çalışma grubu ise çeşitli farklı maddelerin algılanması yolunda kullanabiliyor. İçinde Project Soli ile araba kullanmaya kadar giden projelerin de olduğunu hatırlatalım.

Bu gelişmenin ardında Soli yönteminin yüksek güce duyduğu ihtiyaç ve PC‘ye olan bağımlılığının da çözülmesinin ardından yepyeni projeler karşımıza çıkabilir. Google‘ın bu sorunları da hallettikten sonra akıllı saatte dahi bu teknolojiyi kullanabildiğine göre çok daha yaratıcı fikirlerin ortaya çıkabileceğini düşünmek sürpriz olmayacaktır.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.