Eski Google Çalışanından Apple Watch’a EKG Çeken Kayış

Google’ın eski üst düzey yöneticilerinden Vic Gundotra Apple Watch’lar için özel bir kayış tasarımına imza attı.

Zaman zaman rakip firmaların çalışan transfer haberlerini sizlerle paylaşmıştık ancak bu kez durum biraz farklı.

Bilindiği gibi Apple Watch’da kalp atış hızı takip özelliği bulunuyor. Ancak bazı insanlar akıllı saatlerde tıbbi veriler elde etmek istiyor ve bu da her akıllı saatte mümkün olan bir özellik değil. Vic Gundotra’nın icadı Apple Watch kayışı sayesinde kalp ritmi takip özelliği bir seviye daha yukarı taşınarak kalp EKG çekimi yapılabiliyor.

Kardia Band adıyla tasarımı gerçekleştirilen kayış, Apple Watch‘da ekektrokardiyogram çekimi yapabiliyor. Tıbbi veri olarak kabul edilebilmesi için FDA’dan onay bekleyen bu Apple Watch kayışının klasik fitness özelliğinden ayrılarak tıbbi alanda değerlendirilmesi bekleniyor.

Bunu da Oku: Sevdiğinizin Kalp Atışını Size Hissettiren Akıllı Yüzük Satışta

Kayışın çalışma prensibi ise oldukça basit. Kayış üzerindeki gri bölgeye parmağınızı da koyarak 30 saniye kadar bekliyorsunuz ve EKG çekimi gerçekleşiyor. Eğer bu 30 saniyelik çekimde Apple Watch’unuz bir olumsuzluk farkederse anında doktor ile iletişime geçerek bilgilendirme de yapabiliyor.

16206-12859-appleinsider-l

Bir süredir FDA tarafından inceleme altında olan kayışın onay almasının gecikme nedeninin ise EKG‘nin bugüne kadar bu şekilde çekilmemesi olduğu belirtiliyor. Eğer FDA’dan bu onay alınabilirse Kardia Band otomatik olarak tıbbi bir cihaz olarak değerlendirilecek ve satılacak.

Kardia Band için düşünülen fiyatın ise 99 dolardan daha aşağı olmaması bekleniyor. Öte yandan benzer şekilde EKG ölçümü yapabilen akıllı telefon kılıfları da üretici Alive Cor tarafından tanıtıldı.

Yukarıdaki videoda kayışın ve akıllı telefon kılıfının tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.