Fitbit Halka Arzda 6.2 Milyar Doları Gördü!

Aktivite takipçisi ürünleri ile pazarın lideri olan Fitbit dün itibari ile halka arz edildi. Şirketin piyasa değeri 4.1 milyar dolar olarak beklenirken 6.2 milyar dolara kadar çıktı. 

Giyilebilir teknoloji pazarında akıllı bilekleri, akıllı saatleri ve diğer ürünleri ile büyük bir ilgi gören ve pazarın lideri olan Fitbit, dün itibari ile New York Borsası’nda halka arz edildi. Hisse başı 20 dolar ile halka arza başlayan Fitbit’in değeri, hisselerin yüzde 52’lik bir artış ile 30 doları geçmesi sayesinde 6.2 milyar dolara kadar çıktı. Analistler ise bu değeri en fazla 4.1 milyar dolar olarak belirtmişti.
fitbit borsa 2

Piyasanın yaklaşık yüzde 35‘lik bir kısmını elinde bulunduran Fitbit, halka arz başvurusunda açıkladığı mali tablo ile de dikkat çekmişti. Açıklanan mali tabloya göre ise Fitbit, 2014 yılını 754.4 milyon dolar gelir elde etmiş, 10.9 milyon adetlik ürün satmış ve 9.5 milyon ücretli üyeye sahip olmuş. Hem bu tablodaki başarısı hem de ürünlerindeki başarısı da Fitbit’in 6.2 milyar dolara kadar çıkmasını sağlayan etkenler arasında.

Uzmanlara göre Fitbit yakın gelecekte bu başarısını devam ettiremeyecek ve BlackBerry ve King gibi yavaş yavaş çökmeye başlayacak. Böyle bir beklentinin sebebi ise bilinmezken Fitbit‘in hem giyilebilir teknoloji pazarını domine etmesi hem de sadık müşteriler oluşturması sayesinde bu söylemin yakın gelecek olması biraz zor.

fitbit borsa 3

Son olarak Fitbit’in şuan borsadaki hisse değeri 29 dolar toplam piyasa değeri ise 1.26 milyar dolar olarak görülüyor. Hacim ise 36 milyondan 52 milyona çıkmış durumda. Bakalım ilerleyen günlerde Fitbit’in borsadaki durumu nasıl bir yol izleyecek.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.