Google, Sağlık Odaklı Akıllı Bileklik Geliştiriyor!

Teknoloji devi Google’ın sağlık odağında bir akıllı bileklik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Google’ın bu akıllı bileklik ile planı tüm hastaların bileğine yerleşmek.

Google Glass ile giyilebilir teknoloji pazarına bir donanım ile girmeye çalışan ancak geri çekilen Google şimdi de bu hamlesini bir akıllı bileklikle denemeye çalışıyor. Bloomberg‘de yer alan bir habere göre Google‘ın, sağlık odağında bir akıllı bileklik geliştirdiği ve bu akıllı bileklikle beraber tüm hastaların bileğinde yer almayı düşündüğü ortaya çıktı.

Haberin detayında ise Google’ın akıllı bilekliğinde yakılan kalori, atılan adım ve gidilen mesafe gibi aktivite takip özelliklerinin yanında nabız ölçer, vücut sıcaklığı, havanın kişiye etkisi ve ortamın ışık ve ses seviyesi gibi sağlık odaklı birçok özelliği kullanacağı yer alıyor. Google‘ın ürününde bu kadar çok sensör ve özelliği kullanmasının asıl sebebi ise hastaların sağlık durumlarının tamamına yakınının bu akıllı bileklik üzerinden takip edilebilmesini sağlamak.

10 yıl içinde tüm hastalar kullanacak!

Haberin ardından Google Yaşam Birimi‘nden sorumlu yetkili isim olan Andy Cornad bir açıklama yaparak geliştirdikleri ürünü fitness bilekliği yerine medikal bileklik olarak tanımladıklarını ve önümüzdeki 10 yıl içinde bu akıllı bilekliklerin doktorlar tarafından tüm hastalarda kullanılacağını belirtti.

Hali hazırda Google Fit uygulaması ile giyilebilir teknolojilerde sağlık ve aktivite takibi yapan Google, gelecek akıllı bilekliği ile de bu verileri kullanacaktır. Bakalım ilerleyen zamanlarda Google’ın akıllı bilekliği ve sağlık odağındaki çalışmaları hakkında başka neler duyacağız ve göreceğiz.

mavi_indir

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.