Google Sanal Gerçeklik Uygulamalarını Tek Çatı Altında Topluyor!

Google, sanal gerçeklik dünyasına adım attığı ürünü Cardboard için yeni bir platform tanıttı. Bu platform sanal gerçeklik uygulamalarını tek çatı altında toplayacak.

Geçtiğimiz sene sonunda sanal gerçeklik dünyasına Cardboard ile bir adım atan Google, bu pazara girdiği gibi 500 bin adetlik satış sayısı ile ortamı sallamıştı. Karton yapısı ve merceklerden oluşan Cardboard birçok kullanıcının deneme şansı bulduğu bir ürün olduğu gibi birçok kullanıcının da kendisinin yapabileceği bir ürün olmuş ve çok sayıda örneğini görmüştük.

Bunu da Oku : Google Cardboard 500 Bin Sattı!

Geliştirilen bu Cardboard sanal gerçeklik gözlükleri Google sertifikası altında olabildiği gibi meraklıların kendilerinin de oluşturduğu Cardboard‘lar olabiliyor. Google‘da birbirinden farklı bu Cardboard’ların oluşturduğu ekosistemi görmüş ve burada bir ekisklik olduğunu hissederek bu sanal gerçeklik gözlükleri için geliştirilen uygulamaları tek bir çatı altında toplamaya karar vermiş.

cardboard uygulama mağazası

 

Google’ın tek çatı olarak Works with Cardboard ismi ile tanıttığı bu platform Cardboard sanal gerçeklik gözlükleri için geliştirilen uygulamaların mağazadan kolay bir şekilde bulunmasını ve farklı boyut ve farklı mercek özelliklerine sahip Cardboard‘lar ile çalışabilmesini sağlayacak. Yani bu platform sayesinde iki farklı boyuta ve iki farklı mercek özelliğine sahip Cardboard sanal gerçeklik gözlükleri mağazada bulunan aynı uygulamayı kendisine optimize edilmiş bir şekilde kullanabilecek.

Uygulamaların farklı Cardboard’ları tanıma işlemi ise Cardboard’lar üzerine yerleştirilecek bir QR kod ile yapılacak. Geliştirici bu QR kodu Google Cardboard uygulamasına tanıttığı takdirde mağazadaki uygulamalarda bu Cardboard’ı tanıyıp mercek ve boyut özelliklerine göre kendini optimize ederek sunacak.

Google’ın bu Works with Cardboard platformu sayesinde bu sanal gerçeklik gözlüğüne sahip kullanıcılar Google Play üzerinden sanal gerçeklik için geliştirilmiş Oyun, Video, Müzik ve Deneyim başlığı altındaki tüm uygulamalara kendilerine optimize edilmiş halde ve kolay bir şekilde ulaşabilecek.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Erman Elmalı

Yurt Dışı alışveriş üstadı olan Erman yeni ürünler kadar kıyıda köşede kalmış teknoloji ürünlerinin de bağımlısı. Giyilebilir ürünlere ayrı bir ilgisi var, Bilgisayar Mühendisi adayı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.