Google’dan Sanal Gerçeklik Kamera Uygulaması Sprayscape

Google, Android kullanıcılarının akıllı telefonları ile sanal gerçeklik görüntüleri elde edebilmeleri için geliştirdiği Sprayscape uygulamasını indirmeye sundu. 

Teknoloji devi Google, Android Experiments birimi ile Android işletim sistemi için birçok farklı ve yeni konu üzerinde çalışıyor. Bu konulardan biri sanal gerçeklik ve birim Android’li akıllı telefonlar için yeni bir uygulama ortaya çıkardı. Ortaya çıkan bu uygulama ise Sprayscape adında ve Android’li akıllı telefonları birer sanal gerçeklik kamerasına çeviriyor.

Bunu da Oku : Googlei Daydream View’ü Tanıttı

Son dönemde sanal gerçeklik teknolojilerine oldukça ilgi duyan Google, Sprayscape uygulaması ile Android kullanıcılarına 360 derecelik videolar kaydetmelerine olanak sağlıyor olacak. Kullanıcılara 360 derecelik boş bir alan veren Sprayscape uygulaması kullanıcıların parmaklarını dokundurdukları yerden görüntü yakalıyor ve 360 derecelik alan bu şekilde tamamlanıyor.

Spryascape uygulaması ile çekilen görüntüler anlık olarak izlenilebildiği gibi paylaşım seçenekleri ile kolay bir şekilde de internet ortamına aktarılabiliyor. Bunun dışında elde edilen görüntüler yine Android’li akıllı telefonlar ile birlikte Cardboard gibi platformlarda da izlenebiliyor.

Google bu projesi ile birlikte aynı zamanda diğer geliştiricilere de bir çağrıda bulundu. Sprayscape kodlarını açık bir şekilde GitHub üzerinden paylaşan Google isteyen kullanıcının kodlardan yararlanarak benzer uygulamalar ortaya çıkarmasını istiyor. Uygulama geliştirilmesi hakkında ufak bir de bilgi veren Google, uygulamanın Unity ortamında Cardboard SDK‘sı ile geliştirildiğini belirtiliyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.