Intel’den Sanal Gerçekliğe Dev Yatırım

Sanal gerçeklik alanındaki dev yatırımlar artarak devam ediyor. Bilgisayar ve elektronik sistemler için işlemci üreten dünyanın en büyük firmalarından Intel, yaptığı satın alma ile sanal gerçeklik teknolojisi için yapacaklarını arttıracağa benziyor.

Voke VR adlı spor karşılaşmalarının canlı sanal gerçeklik yayınlarını yapan bir şirketi satın aldığı duyurulan Intel, bu alanı kendi imkanları ile büyüterek kullanıcıya sunmak istiyor. Voke VR, kendi kameralarını spor karşılaşmalarının içine kurarak yaptığı yayın altyapısı ile dikkatleri çekmeye başlamıştı.

Bunu da Oku: Özel Sanal Gerçeklik Koltuğu Gerçekliğe Gerçeklik Katacak

2004 yılında kurulan Voke VR, Intel bünyesine katılması ile birlikte çok daha büyük imkanlara kavuşmaya hazırlanıyor. Özellikle teknik altyapı ve maliyetler konusunda sırtını sağlam bir firmaya bağlamayı başaran Voke‘un adını bundan sonra daha fazla duyacağımız kesin…

voke-camera-2

Voke firmasının bugüne kadar çeşitli firmalardan 12.5 milyon dolarlık yatırım aldığı ancak Intel firması ile yapılan satın almada ne kadar ücreti cebine koyduğu ise şimdilik bilinmiyor. 12 senedir faaliyet gösterden şirketin aldığı paranın oldukça yüksek ölçekli olduğu tahmin ediliyor.

Bu satın alımdan sonra Voke firmasının spor alanında yeni deneyimleri kullanıcılara sunması ve kuracağı yeni düzenlerle sanal gerçekliğe kullanıcıları adapte edeceği tahmin ediliyor. Intel’in bu hamlesinden sonra sanal gerçeklik alanındaki dev yatırımların hızını kesmeden devam edeceğine de kesin gözüyle bakılıyor.

 

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.