Özel Sanal Gerçeklik Koltuğu Gerçekliğe Gerçeklik Katacak

Sanal gerçeklik adına üretilmiş aksesuarlar bu teknolojinin gelişmesinde önemli rol oynuyor. Yeni geliştirilen koltuk, sanal gerçeklik içeriklerini izlerken verdiği tepkilerle gerçeklik hissine katkıda bulunuyor.

Çağın en gelişmiş teknoloji olaylarından biri olan sanal gerçeklik yaygınlaşmaya devam ediyor. Sanal gerçeklik deneyimini özel gözlüklerle yaşarken tasarlanan yardımcı cihazlar da bu gerçekçiliğin bir kat daha artmasını sağlıyor. Bu kez sanal gerçeklik için geliştirilen özel koltuk sayesinde bu deneyim farklı bir boyut kazanacağa benziyor.

Sanal gerçeklik içeriklerini özel gözlüklerle yaşarken yaşanan en önemli sorunlardan birisi otururken bu deneyimin sınırlanması oluyordu. Sanal gerçeklikte hareketli olmak zorunda olduğumuz anlarda basit bir koltuk kabiliyetleri kısıtlıyor ve zorlanmalara neden olduğu biliniyordu. Roto isimli özel sanal gerçeklik koltuğu sanal gerçekliğe farklı bir boyut kazandırıyor.

Bunu da Oku: Akıllı Telefona İhtiyaç Duymayan Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Özel yapısında bulunan titreşimler ve özel dönen yapısı sayesinde anlık hareketlerin size daha iyi yansıtılmasını sağlıyor. Hareketsiz sıradan bir koltukta otururken yaşanan sıradanlık böylelikle daha da gerçekçi hale geliyor.

screenshot_2

Örnek vermek gerekirse araba yarışı oynarken kenarlara çarptığınızda, ya da bir savaş oyunu oynarken vurulduğunuzda titreşimler harekete geçiyor ve sizi uyararak gerçek zamanlı tepkiler veriyor. Bir nevi oyun konsollarının tireşimli joysticklerine benzetebiliriz.

19-20 Ekim tarihlerinde Londra’da düzenlenecek sanal gerçeklik etkinliğinde Roto’nun tanıtımının gerçekleşeceğini ve fiyatının da 500 dolar olduğunu söyleyelim.

screenshot_3

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.