Jawbone, Fitbit’i ve Eski Çalışanlarını Mahkemeye Verdi!

Giyilebilir teknoloji pazarının liderlerinden Jawbone, çalışanlarını kandırarak özel şirket bilgilerini aldığı ve kullandığı iddiasıyla rakibi Fitbit’i mahkemeye verdi.

Giyilebilir teknoloji pazarında akıllı bileklik ve aktivite takipçisi denildiği zaman akla ilk gelen isimler Jawbone ve Fitbit’tir. İki firma dışarıdan bakıldığı zaman sıkı bir rekabet içerisindeymiş gibi gözükse de Jawbone’a göre durum öyle değil. Jawbone’un iddiasına göre Fitbit, sürekli Jawbone çalışanları ile ilgileniyor ve eski çalışanlarından kendi ticari sırlarını, ürünler hakkında bilgileri ve yol haritalarını çaldı.

Jawbone tüm bu söylemleri ile birlikte rakibi Fitbit’i ve Fitbit ile adı geçen eski çalışanlarını fikir ve mülkiyet haklarının çalınmasından dolayı mahkemeye verdi. Jawbone‘un mahkemeye sunduğu deliller arasında ise Fitbit’in 2015 yılında iş gücünün yüzde 30‘nun çalındığı ve eski çalışanların gizli belgeleri e-posta ve USB bellek ile Fitbit’e ulaştırdıkları yer alıyor.

Jawbone iddiasına göre deliller ile birlikte fikir çalınması sonucu hem rekabet ortamında hem de maddi anlamda zarara uğradığını mahkemeye bildirdi ve mahkemeden hem tazminat hem de Fitbit’e bir cezai yaptırım uygulanmasını istedi.

Fitbit cephesinden bu konu için henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. Bunun sebebi ise Fitbit’in uzun süredir üzerinde çalıştığı halka arz edilme durumu. Tahminler Jawbone’un iddiasının doğru olabileceği kadar Jawbone‘un rakibinin halka arz sırasında itibarını zedelemek için yapmış olduğu bir hamle olabileceğini de belirtiyor. Bekleyip kim haklı kim haksız göreceğiz.

Etiketler fitbitjawbone

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.