Giyilebilir Teknoloji Pazarının Lideri Fitbit!

IDC’nin yaptığı giyilebilir teknoloji ürünleri araştırmasına göre Fitbit hem giyilebilir teknoloji pazarında hem de bunun bir altı olan aktivite takipçisi pazarında lider konumda.

Akıllı bileklikleri ve aktivite takipçileri ile dikkat çeken Fitbit halka arz için yaptığı çalışmalar ile sevindiği şu günlerde Jawbone’un kendisini hırsız sıfatıyla mahkemeye vermesi ile de üzüntülü günler geçiriyor. Neyseki Fitbit’in bu üzüntüsü ortadan kaldıracak ve epey bir sevindirecek iyi bir haber geldi.

Bunu da Oku : Jawbone Fitbit’i Mahkemeye Verdi!

IDC isimli analiz ve araştırma şirketinin 2015 yılının ilk çeyreği için yaptığı bir giyilebilir teknoloji pazar araştırmasında Fitbit‘in açık ara lider konumda olduğu ortaya çıktı. Fitbit ilk çeyrekte 3.9 milyonluk giyilebilir teknoloji ürünü satışı gerçekleştirmiş ve bu sayede pazarın yüzde 34.2‘sine sahip. Fitbit’in ardından ikincilik koltuğunda oturan isim ise ilginç bir şekilde Xiaomi. Xiaomi’nin giyilebilir teknoloji pazarında henüz çok bir emeği olmasa da Mi Band akıllı bilekliği sayesinde ilk çeyrekte 2.8 milyonluk bir satış yaparak pazarın yüzde 24.6‘sına sahip olmuş.

giyilebilir teknoloji pazar payları

IDC’nin yayınladığı tabloda ilk 5’te Fitbit, Xiaomi, Garmin, Samsung ve Jawbone yer alırken ilk çeyrek toplamında 11.4 milyonluk giyilebilir teknoloji ürünü satışı yapılmış. Asus, Sony, LG ve Pebble gibi markaların bu pazardan aldıkları toplam oran ise yüzde 25.4 yani bu kalan diğer markaların toplam satışı Xiaomi’nin tek başına yaptığı satış sayısına eşit.

Apple Watch faktörü!

İlk 5 için değil ancak altta kalan isimler büyük bir tehlike yavaş yavaş yaklaşıyor ve onun ismi de Apple Watch. Apple Watch satışlara ilk çeyrek başlamadığı için listede yer almıyor ancak ürünün ilk gününde 1 milyon sattığı bilinenler arasında. Apple Watch’un bugüne kadar ne kadarlık bir satış yaptığı henüz bilinmiyor ancak önümüzdeki aylardan itibaren Apple Watch‘u da araştırma tablolarında görebileceğiz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

3 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.