Microsoft’tan Nokia Sanal Gerçeklik Birimine Yeni Başkan

Microsoft’un mobil birimini elden çıkarması daha önce satın aldığı Nokia’nın işine yaradı. İşten çıkarılanlardan önemli bir isim Nokia’nın VR biriminin başına geçti.

Yazılım devi Microsoft 2013 yılında Nokia mobil birimin 7.2 milyar dolar karşılığında satın almış ve Lumia markası ile yoluna devam etmişti. Windows Phone‘un yeterince pazar elde edemesi Microsoft’un tadını kaçırdı ve firma geçtiğimiz Mayıs ayında Nokia’dan satın almış olduğu mobil birimin akıllı telefon kısmını ünlü donanım üreticisi Faxconn‘a satmıştı.

Bunu da Oku : Disney ve Nokia’dan Sanal Gerçeklik Anlaşması!

Hal böyle olunca Microsoft bu birimlerde çalışan kişileri de işten çıkarmaya başladı. Geçen hafta 3 bine yakın bir çalışanın işine son verdiğini duyuran Microsoft bu işten çıkarmalar ile Nokia’nın da ekmeğine yağ sürmüş oldu. Bunun sebebi ise Microsoft’ta kamera geliştirme uzmanı olarak çalışan Juha Alakarhu‘nın Nokia’ya geçmiş olması.

Microsft’un satın alması ile Nokia’dan Microsoft‘a ve birimin satılması ile de tekrar Nokia’ya dönen Juha Alakarhu, Nokia’da sanal gerçeklik biriminin başında olacak. Yani bundan sonra Nokia Ozo VR üzerinde yapılan yenilikler ve değişikliklerden ve aynı zamanda Nokia‘nın sanal gerçeklik politikalarından bu isim sorumlu olacak.

Alakarhu Nokia’nın en önemli kamera teknolojisi PureView‘in de geliştirilmesinde çaba göstermiş ve büyük katkı sağlamış birisi olarak Nokia Ozo VR ürünü ve firma sanal gerçeklik biriminde de yüksek performans gösterecek bir isim. Bundan böyle Nokia‘yı sanal gerçeklik pazarında daha aktif bir şekilde görebiliriz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.