Microsoft Yeni Ürünü HoloLens’i Tanıttı!

Windows 10 etkinliğinde bir sürpriz yapan Microsoft artırılmış gerçeklik üzerine yeni bir ürününü tanıttı. HoloLens isimli bu ürün ise etrafta holografik nesnelerin görünmesini sağlıyor. 

Microsoft 21 Ocak yani dün Windows 10 için gerçekleştirdiği bir etkinlikte, Windows 10, yeni Office ve yeni internet tarayıcısı Spartan gibi yeni ürünlerini tanıttı. Tüm dikkatler bu ürünler üzerindeyken Microsoft bir de sürpriz olduğunu açıklayarak yeni ürünü HoloLens‘i tanıttı.

Microsoft HoloLens nedir?

Tanıtılan bu yeni ürün HoloLens barındırdığı Windows Holographic sistemi sayesinde kullanıcısına holografik nesneler sunacak bir ürün. HoloLens ile holografik olarak görüntülenebilecek nesnelerin ise bir sınırı yok. Bu nesneler Microsoft‘un ürünün tanıtımında gösterdiği şekilde Minecraft gibi bir oyunun parçası ya da tasarlanan bir ürünün son hali gibi nesneler olabilir.

HoloLens‘in teknik özellikleri arasında ise CPU, GPU ve ek olarak holografik bir işlemci yer alıyor. Aslında güçlü bir bilgisayar donanımına sahip olan HoloLens, ön kısmında transparan bir ekran ve siyah bir vizör bulunduruyor. Bunların yanında derin bir ses sistemine sahip olan HoloLens, hareketler ve holografik görüntüler için de birçok sensöre sahip.

Olağanüstü bir deneyim!

Hakkında çok fazla bilgi verilmeyen HoloLens‘in geliştirilmesinde ise NASA ile ortak bir çalışma yürütüldüğü belirtiliyor. Deneme şansı bulan kişilerin henüz yapım aşamasında olsa da olağanüstü şeklinde yorumladığı HoloLens’in, Windows 10 ile paralel olarak satışa sunulacağı söylenenler arasında.

Google Glass gibi akıllı gözlüklerin ve Oculus gibi sanal gerçeklik gözlüklerinin son kullanıcıya ulaşmasında sıkıntı çekilen bu zamanlarda Microsoft‘un geliştirdiği bu yeni teknoloji ile son kullanıcıya nasıl ve ne şekilde ulaşacağı ise gerçekten merak konusu.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.