Oculus Rift’e Kardeş Geliyor!

Oculus, Hollywood’da gerçekleştirdiği bir etkinlikte yeni Oculus modeli Crascent Bay’ı tanıtırken Oculus ürünlerine ait Oculus Platform isimli bir de uygulama mağazası açılacağını duyurdu. İşte, Oculus Connect etkinliğinde tanıtılanlar.

Sanal gerçeklik firması olan Oculus‘un adını en son Samsung ile birlikte tasarladıkları Samsung Gear VR sanal gerçeklik cihazı ile duymuştuk. Bunun ardından Oculus’dan kendisi içinde yeni bir Oculus modeli üzerinde çalıştığı haberi geldi. Firmanın geçtiğimiz günlerde Hollywood‘da düzenlediği bir etkinlikten gelen bu haberler firmanın Oculus Crascent Bay isimli yeni bir sanal gerçeklik gözlüğü ve bu ürünler için bir de Oculus Platform isimli uygulama mağazası üzerinde çalıştığını doğruladı.

Oculus Crascent Bay da neyin nesi?

Firmanın ilk sanal gerçeklik gözlüğü Rift’i düşünün ve bunun üzerinde kulaklığı olan ve daha kaliteli bir görsel deneyim sunan bir modelini düşünün. İşte Oculus Crascent Bay‘ı kısaca böyle tanımlamak mümkün ancak yeni sanal gerçeklik gözlüğü tabiki bundan daha fazlasına sahip.

oculus crascent bay 2

Crascent Bay üzerinde bulunan kameralar sayesinde kullanıcısına 360 derece bir bakış açısı sunabiliyorken bu bakış açısı sayesinde kullanıcılar gözlük ile birlikte daha rahat ve ferah bir ortam içerisindeymiş gibi hissediyor. Rift’e göre daha yüksek bir grafik kalitesi sunacak olan Crascent Bay, Rift‘ten daha hafif bir yapıya sahip.

Ses bakımından da oldukça iddialı olan Oculus Crascent Bay daha kaliteli ve keskin bir ses sistemi yapısına sahip olacak. Üç boyutlu ses teknolojisinin de yer alacağı söylenen Crascent Bay’ın 2015 yılında final sürüme kavuşması ve kullanıcılar ile buluşması bekleniyor.

Oculus uygulama mağazası, Oculus Platform

Oculus, Connect etkinliğinde Crascent Bay‘ın yanında sanal gerçeklik gözlükleri için Oculus Platform adı ile bir de uygulama mağazası tanıttı. Tanıtılan bu mağaza AppStore ya da Google Play gibi bir uygulama mağazası olacak ve isteyen geliştiriciler uygulamalarını bu mağazaya yükleyebilecek.

oculus-platform

Oculus, iOS, Android, Windows, Mac OS ve Windows Phone cihazlarının tamamından erişilebilecek olan Oculus Platform, hala geliştirme aşamasında olduğu için Kasım ayı gibi açılması bekleniyor. Firmanın yaptığı açıklamalara göre Oculus için açılan oyun servisinden bugüne kadar 700 bine yakın uygulama indirilmiş durumda. Bu da açıldığı zaman Oculus Platform‘un ne kadar başarılı olacağının habercisi.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.