Pebble Classic ve Pebble 2 Karşı Karşıya

Akıllı saat markası Pebble’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu yeni modeli Pebble 2’yi kardeşi Pebble Classic ile karşılaştırdık. İşte, Pebble Classic ve Pebble 2 karşılaştırması.

Giyilebilir teknoloji ürünleri ile uğraşan Pebble geçtiğimiz günlerde Pebble 2 ve Pebble Time 2 isimli iki yeni akıllı saat ve Pebble Core isimli yeni bir de giyilebilir ürün duyurdu. Bu ürünlerden Pebble 2, Pebble Classic’in, Pebble Time 2 ise Pebble Time’ın bir üst modeli olarak karşımıza çıktı.

Bunu da Oku : Pebble’dan İki Yeni Model ve Fiyatları!

Biz de sizler için bu ürünleri bir önceki modelleri ile karşılaştırdık. Tasarım, ekran, donanım, özellikler ve fiyat olarak yaptığımız ilk karşılaştırmanın konukları Pebble 2 ve Pebble Classic.

Tasarım

Pebble 2 ve Pebble Classic ürünleri ilk bakışta çok farklı gibi görünse de aslında tasarım olarak çok farklı değiller. Sadece çerçevenin biraz daha küçüldüğü Pebble 2 modelinde butonların konumlandırılmasında ve tasarımında da ufak bir değişiklik bulunuyor. Bu küçülme ve ufak değişiklikler sayesinde Pebble 2 bir önceki modele göre yaklaşık 7 gram daha hafiflemiş.

Malzeme olarak kasada polikarbon ve kayışlarda da plastik malzemeye devam edilen Pebble 2, siyah, beyaz, aqua, alev kırmızısı ve kireç renk seçenekleri ile gelecekken Classic modelde sadece siyah ve kırımızı renk seçenekleri bulunuyor. Pebble 2 tasarımın genel anlamında ise Classic modelin makyajlanmış hali bulunuyor.

Ekran ve çözünürlük

Pebble 2 ve Pebble Classic ekran ve çözünürlük olarak tamamen aynı özelliklere sahip. İki akıllı saatte 1.26 inçlik dokunmatik olmayan ekranda 144 x 168 piksel çözünürlük sunuyor. Yine her iki model de siyah beyaz elektronik kağıt yapıya sahip.

Donanım ve teknik özellikler

Donanım olarak her iki ürün arasındaki en büyük fark işlemci noktasında. Pebble Classic ARM Cortex M3 işlemci kullanırken Pebble 2 ise ARM Cortex M4 işlemci ile gelecek. Bununla birlikte donanımında 140 mAh‘lik batarya bulunan Pebble 2 bu sayede 7 güne kadar ayakta kalabilecek. Aynı durum Pebble Classic için de geçerli.

İki akıllı saat arasındaki diğer büyük fark ise Pebble 2’nin nabız ölçer ile gelmesi. Ek olarak dahili mikrofona da sahip olan Pebble 2, GPS ve Wi-Fi gibi özellikler bulundurmuyor. Classic model ile aynı aktivite özelliklerine sahip olan Pebble 2, 30 metreye kadar suya karşı dayanıklı. Bu değer Classic modelde 50 metre.

Fiyat

Bir Pebble klasiği olarak Kickstarter üzerinde bağış toplayan Pebble 2’nin fiyatı 99 dolar. Ancak bu fiyat fonlama için geçerli ve fonlama bittikten sonra 129 dolar olacak. Pebble Classic’in fiyatı ise şuan için 99 dolar.

Aşağıda bulunan grafikten de iki ürün özelliklerini özet bir şekilde görebilirsiniz. Görsele tıklayarak daha büyük haline ulaşabilirsiniz.

pebble classic pebble 2 karşılaştırma

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.