Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir?

Teknolojinin en yeni modası sanal gerçeklik gözlüğü. Peki ya bu sanal gerçeklik gözlüğü nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır?

Yaklaşık iki yıl önce adını bilmediğimiz ancak bugünlerde adını ağzımızdan düşürmediğimiz en yeni teknoloji ürünü sanal gerçeklik gözlüğü. Sanal gerçeklik gözlüğü diyoruz ancak bu ürünlerin hayatımıza ilk olarak ne zaman girdiğini, hangi türlerinin olduğunu, nerelerde kullanıldığını ve hangi markaların bu teknolojiye eşlik ettiğini biliyor muyuz? Bilmiyorsanız arkanıza yaslanın ve yazıyı okumaya devam edin.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir?

İlk olarak sanal gerçeklik gözlüğünün ne olduğundan başlayalım. Adı üstünde bir gözlük olan bu ürün temelde iki lens, hareket sensörleri ve bir ekrandan oluşuyor. Bu bileşenler tamamı ile sanal gerçeklik gözlüğünün kendisi üzerinde olabileceği gibi akıllı telefonlarda yardımı ile de olabiliyor. Buradan yola çıkarak 3 farklı sanal gerçeklik gözlüğü türü var diyebiliriz.

  1. Mobil sanal gerçeklik gözlüğü, üzerinde sadece görüntü lensleri bulunan ve kalan diğer tüm bileşenleri akıllı telefonlardan alan tür. Ürün içerisine akıllı telefon yerleştirilerek kullanılır. En büyük örneği ise Google Cardboard.
  2. Dahili sanal gerçeklik gözlüğü, üzerinde lens, ekran ve sensörler gibi her türlü bileşeni bulunduran ancak kullanılması için bilgisayar ya da oyun konsolları gerektiren yüksek kalitede içerikler sunabilen tür. En büyük örnekleri Oculus Rift, HTC Vive ve PlayStation VR.
  3. Hepsi bir arada sanal gerçeklik gözlüğü, tüm bileşenleri ve donanımları üzerinde bulunduran ve kullanılabilmesi için herhangi bir ek ürüne ihtiyaç duymayan tür. En büyük örneği AMD Sulon Q.

oculus rift sanal gerçeklik gözlüğü

Bu ürünlerin kullanım amacı ise multimedya ve eğlence. Genel olarak oyun odaklı olan bu ürünler kafaya takılarak kullanılıyor ve güç aldıkları sensörler sayesinde 360 derecelik bir ortam oluşturarak kullanıcısının o mekandaymış gibi olmasını sağlıyor. Yani bu ürünler sayesinde oturduğunuz yerden bir F1 aracını kullanabilir, evinizin içinde turlayarak dünyanın diğer bir ucunda bulunan Çin Seddi‘nde gezebilir ya da gerekli aparatlar ile Minecraft oynayabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü’nün Tarihi

Anlatınca çok güzel ancak biz bu ürünlere ne zaman alıştık ve ilk olarak ne zaman hayatımıza girdi diye soracak olursanız sanal gerçeklik gözlüğünün tarihi 1830’lu yıllara kadar geriliyor. 1838 yılında Charles Wheatstone isimli bir araştırmacı The stereoscope ismini verdiği bir cihaz ile iki boyutlu görsellerden üç boyutlu görüntü almayı başarıyor. Bu icat ise sanal gerçeklik teknolojisi ve sanal gerçeklik gözlüğü akımını.

Tarihler 1939‘a geldiğinde William Gruber isimli bir araştırmacı The stereoscope’u geliştirerek The View-Master ismi ile patentliyor ve sanal turizm başlığı altında ilk ticari adımı da atıyor. (Firma hala sanal gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışıyor ve ürünleri bulunuyor.) Bu tarihe kadar gelen tüm sanal gerçeklik ürünleri Cardboard mantığında ancak masaüstünde çalışıyor. Yani henüz kafa odaklı ürünler bulunmuyor.

sanal gerçeklik gözlüğü tarihi

Teknoloji yavaş yavaş kafaya doğru gelirken 1950’li yıllarda ise Morton Heilig isimli bir bilim adamı bugünkü bilgisayar ile çalışan sanal gerçeklik gözlüklerinin temelini Sensorama isimli buluşu ile atıyor. 1960’lı yıllarda ise artık kafa odaklı ve tam anlamı ile sanal gerçeklik gözlüğü diyebileceğimiz Telesphere Mask isimli bir ürün icat ediliyor ve bu icadında da arkasındaki isim yine Morton Heiling.

1990‘lı yıllara gelindiğinde artık sanal gerçeklik gözlüğü pazarı giderek şekilleniyor ve SEGA ve Nintendo ilk ürünlerini duyuruyor. O zamanlar fiyatları yüzüden ilgi görmeyen bu ürünler 2014 yılında Facebook’un Oculus’u 2 milyar dolar karşılığında satın alması ile birlikte tekrar ateşleniyor ve bugünkü konumuna geliyor.

Pazarın Büyük Oyuncuları Kimler?

2014 yılında Facebook sanal gerçeklik gözlüğü pazarını tekrar ateşlerken takipte olan firmalarda geri kalmadı ve içerisinde Google, HTC, Valve, Sony, Microsoft, AMD, LG ve Samsung gibi büyük teknoloji firmalarının bulunduğu bir grup firma bu pazara iki yıl içerisinde dahil oldu.

htc vive sanal gerçeklik gözlüğü

Mobil alanda Google’ın Cardboard ve Samsung’un Gear VR ürünleri ile boruları öterken Google’ın bu zamana kadar 10 milyona yakın bir Cardboard sattığı tahmin ediliyor. Dahili sanal gerçeklik gözlüğü alanında Oculus Rift ve Valve ortaklığı ile HTC Vive’ın sesi çıkarken, HTC Vive‘ın 80 binden fazla sattığı tahminler arasında.

Ekim ayında rakipleri PlayStation VR‘ın gelmesi ile ise bu rakamların daha da değişeceği ve boruyu Sony’nin öttürmeye başlayacağı söyleniyor. Hepsi bir arada sanal gerçeklik gözlüğü alanında ise henüz ürünler piyasada olmadığı için elle tutulur bir isim yok ancak AMD‘nin bu alandaki çalışmaları firmayı öne çıkaracak gibi duruyor.

Sanal Gerçeklik Gözlüklerinin Geleceği Var mı?

2 yıl içerisinde büyük bir ivme yakalayan ve hala da artmaya devam eden sanal gerçeklik gözlüğü pazarı irili ufaklı birçok markaya ev sahipliği yapıyor. Peki tüm teknoloji şirketlerinin bu ürünlere yatırım yapması bu ürünlerin geleceğinin olduğunu gösteriyor mu?

Bunu da Oku : Sanal Gerçeklik Pazarı 2020 Tahminleri

apple sanal gerçeklik gözlüğü

Gelen tahmin ve araştırmalara göre 2020 yılında sanal gerçeklik gözlüğü pazarının 14.5 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı belirtiliyor. Aynı şekilde ürün satış sayısının da 100 milyona yakın bir rakam olacağı belirtilirken bu durum içinde bulunduğumuz yıl sonunda 15 milyon ürün ve 1.7 milyar dolarlık bir hacim olarak tahmin ediliyor. Peki bu rakamlar ne kadar gerçekçi?

İstatistikler ve satış rakamları göz önüne alındığında bu rakamlar gerçekçi duruyor ancak analistlerin yorumlarına göre sanal gerçeklik gözlüğü pazarı 3D televizyon pazarı ile aynı çizgi üzerinde seyrediyor. Yani her an ibreler tersine dönebilir. Ancak ortada bir Apple gerçeği varki henüz sanal gerçeklik gözlüğü pazarına girmiş değil. Eğer Apple sanal gerçeklik gözlüğü pazarına girerse Apple’ın pazarı 2020 tahminlerine ulaştıracağı tahmin ediliyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

2 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.