Sanal Gerçeklik Satışı 2020 yılında 100 Milyona Yaklaşacak!

Popüler araştırma şirketi CCS Insight, 2016 ve 2020 yılları için giyilebilir teknoloji ürünleri satış sayısı ve pazar hacmi tahminlerini paylaştı.

2016 giyilebilir teknolojinin yılı olacak hatta sanal gerçeklik gözlükleri patlama yapacak deniyor ancak bu ürünlerin ne kadarlık bir satış yapacağı ve ne kadarlık bir pazar oluşturacağını bilen yok. Piyasada sadece bu konu üzerinde araştırmalar ve tahminler yer alıyor. Bu araştırmaları yapan CCS Insight ise 2016 ve 2020 yılları için tahminlerini yayınladı.

Bunu da Oku : Samsung Galaxy s7 ile Ücretsiz Gear VR Verebilir!

CCS Insight’ın yayınladığı rapor oldukça geniş ve fitness ve aktivite takipçisi, giyilebilir kamera, sanal ve artırılmış gerçeklik, akıllı saat ve akıllı telefon ekipmanları olarak 4 gruba ayrılmış. Rapor bu grupları da kendi aralarında alt başlıklara ayırarak neredeyse giyilebilir teknoloji pazarındaki tüm ürün aileleri için bilgi veriyor.

2016’nın lideri akıllı saatler olacak!

İlk olarak 2016 yılına bakacak olursak rapor 2016 yılında totalde 123 milyon giyilebilir ürün satılacağını ve bunun 61 milyonun fitness ve aktivite takipçisi, 14 milyonun giyilebilir kamera, 15 milyonun sanal ve artırılmış gerçeklik ürünü ve 33 milyonun da akıllı saat ve ekipmanların oluşturacağını belirtiyor. Rapor 2016 yılının pazar hacminin 14 milyar dolar olacağını ve en yüksek payı ise 6.3 milyar dolar ile akıllı saatlerin alacağını tahmin ediyor.

giyilebilir teknoloji raporu

2020 yılına baktığımızda ise tablonun satış sayısında sırlama olarak değişmediğini ancak oluşturulan pazar hacminde sıralamanın sanal ve artırılmış gerçeklik ürünlerine kaydığını görüyoruz. Raporun tahminine göre 202 yılında 411 milyon giyilebilir ürün satılacak ve bunun 187 milyonunu fitness ve aktivite takipçisi, 25 milyonunu giyilebilir kamera, 96 milyonunu sanal ve artırılmış gerçeklik ürünü ve 102 milyonunu da akıllı saat ve ekipmanların oluşturacağı yer alıyor.

2020’nin lideri ise sanal ve artırılmış gerçeklik ürünleri!

Rapordaki ilginç durum ise 2016 yılında pazar hacmi olarak en geride bulunan sanal ve artırılmış gerçeklik ürünleri 2020 yılında 14.5 milyar dolarlık hacim ile listenin ilk sırasına yerleşmiş durumda. 2020 yılındaki pazarın toplam hacmi ise 34,2 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Daha fazla bilgi ve detaya buradan devam ederek CSS Insight sitesinden ulaşabilirsiniz.

Güncelleme : 12.05.2016

Araştırma sanal ve artırılmış gerçeklik için 2020 yılını işaret etse de bu durum daha erken gerçekleşebilir. 2016‘nın ilk çeyreğinde piyasaya giren Oculus Rift ve HTC Vive gibi sanal gerçeklik gözlükleri beklenenin üstünde bir performans gösterdi ve hala devam ediyor. Bununla birlikte Sony PlayStation VR‘ın da önümüzdeki aylarda raflardaki yerini alacak olması piyasayı daha da karıştıracak.

Totalde ise bu yıl milyonlar seviyesinde satış rakamları beklenmese de 2017 yılı sanal ve artırılmış gerçeklik gözlükleri için büyük bir sıçrayış yılı olacak. Bu da bu ürünlerin 2017‘nin hemen ardından listenin başına geçebileceğini gösteriyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Erman Elmalı

Yurt Dışı alışveriş üstadı olan Erman yeni ürünler kadar kıyıda köşede kalmış teknoloji ürünlerinin de bağımlısı. Giyilebilir ürünlere ayrı bir ilgisi var, Bilgisayar Mühendisi adayı.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.