Toplu Taşımaya Binmek İçin Özel Akıllı Bileklik Geliyor

İspanya’nın Valencia şehrinde toplu taşıma araçlarına girişlerde kullanılması için akıllı bileklikler geliştirildi. Pilot uygulamanın başarıya ulaşması halinde tüm İspanya’da uygulanması öngörülüyor.

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin en içli dışlı olduğu konulardan birisi de temassız ödeme sistemleri. Bugüne kadar hep kredi kartı ve benzeri ödeme çözümleri geliştirilmişti ancak bu kez İspanya’nın Valencia şehri için düşünülen akıllı bileklik toplu taşıma araçları ödemelerinde kullanılabiliyor.

Valencia belediyesi NFC tabanlı olarak kullanılabilen akıllı bileklikler sayesinde dünyada önemli bir konuya öncülük edecek. 100 kişilik deneme ekibinin ilk uygulamalarını gerçekleştirdiği akıllı bileklikler, metro, otobüs ve bisiklet kiralama yerlerinde yapılacak ödemelerde kullanılabiliyor.

Bunu da Oku: Temassız Ödeme Master Card ile Dünya’ya Yayılacak

Temassız ödeme sistemi sayesinde hem ödeme noktalarında oluşabilecek yoğunların azaltılması düşünüyor. İspanyol şirketi Payin ve NFC’nin teknolojilerinin kullanıldığı akıllı bileklikler para akışının görünmeden halledilmesine olanak sağlıyor.

Akıllı cihazların tümüyle uyumlu olarak çalışabildiği belirtilen akıllı bileklikler birkaç ay süreceği söylenen test çalışmalarının ardından eğer başarıya ulaşırsa tüm İspanya’da kullanılabilecek bir teknoloji olacak.

pulsera460

Öte yandan benzer çalışmaların Türkiye’de de yapıldığından kısaca bahsedelim. Akıllı bileklik gibi tamamen yeni bir üründen ziyade temassız ödeme sistemlerinin akıllı telefon üzerinden deneyen İETT’nin bu çalışmasının daha sonra giyilebilir teknoloji cihazlarında da deneneceği belirtiliyor.

Yapılan çalışma ile ilgili görüntüler ise yukarıdaki kısa videoda özetlenmiş…

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.