Yeni Akıllı Giysiler 2016’da çıkıyor

Tansiyon, uyku düzeni ve anlık kalp atış ritmini algılayabilen akıllı giysiler 2016 yılında hayatımıza girecek.

Giyilebilir teknoloji ürünleri pazarının yeni ürünleri akıllı giysiler olacak gibi görünüyor. 2015 yılında konuyla ilgili ürünler çıkacağı duyurulurken 2016 yılında çıkması kesinleşen bir ürünün çıkacağı dedikoduları yayılmaya başlandı.

Vücuda giyilebilen biouyumlu ürünler, akıllı giysi pazarında yer etmeye yavaş yavaş başlayacak. Uzun süreli uzay yolculukları için düşünülen tişörtler artık halk arasında kullanılabilen ürünler olacak. Kablosuz vücut sensörleriyle vücudun önemli göstergeleri anında kontrol edilebilir durumda olacak. Bu giysiler, anında kalp atış hızı, tansiyon, terleme oranı gibi verileri anlık olarak takip edebilmeye yarayacak ve özellikle sporcular için devrim niteliği taşıyan bir ürün olma özelliği taşıyacak.

İleri OAWSS kablosuz sensörler yardımı ile biyolojik vücut göstergeleri akıllı telefonlar ile görüntülenebilecek. Kanada Uzay Araştırmaları Birimi ürünü geliştirmek için ilk çalışmaları yapan kurum olacak. 2006 yılından bu yana da Hexoskin isimli şirket çeşitli araştırmalarda bulunuyor. Bu araştırmalarda solunum hızı, kalp hızı ve uyku durumları kontrolü üzerine incelemelerde bulunuyordu.

2016 yılının şubat ayı sonuna kadar giyilebilir akıllı giysilerin de hayatımıza girebileceği böylelikle kesinleşmiş oldu.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.