Akıllı Kumaş ile Akıllı Saat Şarj Edebileceksiniz

Amerika’da üretilen akıllı kumaş sayesinde giyilebilir teknoloji ürünleri üzerinizdeyken şarj edilebilecek…

Giyilebilir teknoloji cihazlarının en büyük sorunlarından birisi kuşkusuz şarj problemi. Gönül saatlerce hiçbir kısıtlama olmadan istediği ürünü kullanmak ister ancak bataryaların da belirli bir ömrü bulunuyor. Amerika’da geliştirilen bir kumaş ise şarj edebilme konusunda kolaylık sağlayacağa benziyor.

Georgia Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen kumaş, güneş enerjisi ile vücudunuzdan kinetik enerjiyi alarak elektrik enerjisine dönüştürebiliyor. Bu da giyilebilir cihazınızı yanınızda taşırken şarj edebilme imkanı sunuyor.

Tabii ki küçük bataryaları şarj edebilecek kadar bir enerji üretebilen bu kumaş ile ilgili yapılan testler ise ürünün uzun vadeli olabileceği konusunda olumlu sinyaller vermiyor.

vest2

Bunu da Oku: Telefon ile Ayakkabı Deseni Yapın!

Geliştirilen kumaşın çabuk yıpranabilir olması ve kullanım kolaylığı sağlamaması en büyük eksikleri olarak gözükürken bu şekilde bir ürünün markalaşarak raflardaki yerini alabilmesi ise pek muhtemel görünmüyor.

Ürünün geliştirilmesinin en büyük faydası ondan sonra geliştirilecek ürünere kaynak yaratması olacak. Daha geliştirilebilmesi mümkün ürünlere yol gösterici olması bekleniyor. Benzer proje üretilip üretilmediği, yani bu kumaşı kullanarak daha farklı bir ürün geliştirilip geliştirilmediği belirsizliğini halen koruyor.

Bugüne kadar geliştirilen kumaşı bileğe sarmanın yanında vücuda giyilebilen t-shirler de üretildiği belirtildi.

georgia-tech-hybrid-energy-fabric-full-width-tall

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.