Giyilebilir Teknoloji’de Geçen Haftanın Özeti #2

19 – 25 Eylül tarihleri arasında giyilebilir teknoloji dünyasında neler olup bitmiş merak edenler ve kaçıranlar için geçen haftayı özetledik.

Giyilebilir teknoloji dünyasında geçtiğimiz hafta neler olup bitti kaçırdım diyenler, arada eksik kalmış duymadıklarımız var diyenler ve tekrar göz gezdirmek isteyenler için ilkine geçtiğimiz hafta başladığımız geçen haftanın giyilebilir teknoloji özeti serisine ikincisi ile devam ediyoruz. 19 – 25 Eylül tarihleri arasında neler olduğuna göz atmak için kaydırmaya devam edin.

Buna da Gözat : Apple AirPods Akıllı Kulaklık Foto Galeri

19 Eylül


– Giyilebilir teknoloji dünyasında geçtiğimiz hafta teknoloji devi markaların artık akıllı saat geliştirmeyecekleri haberi ile başladı. LG, Huawei ve Motorola sürpriz bir gelişme olmazsa bundan sonra akıllı saat pazarında yeni ürünleri ile boy göstermeyecek. 

– Apple’ın sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik çalışmaları gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Apple’ın Magic Leap ve Oculus cephesinden mühendisleri kadrosuna kattığı ortaya çıktı.

20 Eylül


– Akıllı bileklik kategorisine giriş yapan LVL kullanıcısının su dengesini sağlamaya çalışacağını duyurdu. Artık kullanıcılar su iç diyen bir akıllı bileklik ile baş başa kalacak.

– GoPro’nun uzun süredir beklenen giyilebilir aksiyon kamerası GoPro Hero 5 yeni özellikleri ile birlikte satışa sunuldu.

21 Eylül


– Apple Airpods’un ardından hünerlerini göstermeye başlayan firmalardan biri olan Astell & Kern kablolu kulaklıkları kablosuz kulaklığa dönüştüren giyilebilir aparatını tanıttı.

– Fotoğrafçılık denince akla ilk gelen firmalardan biri olan Kodak uzun zamandır üzerinde konuşulan sanal gerçeklik kamerasını detaylandırdı. Ürün 2017‘de satışa çıkacak.

– Apple geçtiğimiz hafta tanıtılan Apple Watch Series 2 akıllı saat modelleri için ilk reklam videosunu yayınladı. İzlemek için buradan devam edebilirsiniz.

22 Eylül


– Haftanın başında bazı markaların akıllı saat üretmeyeceğini duymuştuk. Benzer bir haber de Microsoft cephesinden gelerek yazılım devinin akıllı bilekliği Microsoft Band‘i artık üretmeyeceği iddia edildi. 

– Amerika’da yapılan bir araştırma ile aktivite takipçisi ürünlerin ön planda bulunan spor özelliğinin kullanıcılarına kilo verme konusunda yardımcı olamadığı ortaya çıktı. 

– Ülkemizde sanal gerçeklik alanıda çalışmalar yapan Codemodeon firması Helsinki’de yapılan sanal gerçeklik yarışmasında üçüncü oldu. (Duyurduğumuz tarih.)

23 Eylül


– Google Glass’ın ardından boşalan akıllı gözlük tahtına Intel ve Oakley aday oldu. Ortak duyurulan akıllı gözlük önümüzdeki ay satışa çıkacak.

24 Eylül


– Arama motoru devi Google‘ın sessiz sedasız geliştirdiği akıllı saatinden teknik detaylar sızdırıldı. İki farklı model ile gelecek akıllı saatte LTE seçeneği de bulunuyor olacak.

– Şüphesiz haftanın en popüler haberi Snapchat’in 10 saniyelik videolar kaydedebilen  Spectacles isimli akıllı gözlüğü oldu. 2017‘de satışa sunulacak gözlüğün fiyatı 130 dolar olacak.

25 Eylül


– İspanya Velenica şehri belediyesi tarafından geliştirilen bir akıllı bilekliğin şehrin tüm ulaşım araçlarında kullanılabileceği duyuruldu. Kart devri artık bitiyor.

Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü ile birlikte tanıtılan el kontrolcüsü Oculus Rift Touch’ın yaklaşık 250 dolarlık bir etikete sahip olacağı ortaya çıktı.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.