Apple Watch’a Dair Her Şey

Apple bugünki etkinliğinde yeni iPhone modelleri ile birlikte giyilebilir teknoloji ürünü Watch’ı da tanıttı. Tasarımı ile dikkat çeken Apple Watch, özellikleri de ön plana çıkıyor.

Apple bugün bekleneni yaptı ve giyilebilir teknoloji ürünü akıllı saati Watch’ı tanıttı. Yeni iPhone modelleri iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ardından tanıtılan Apple Watch tasarımı ve özellikleri ile birlikte herkesin dikkatini çekti.

Tasarım

Apple‘ın akıllı saati Watch, meraklılarının beklediği bir tasarım ile ne yazık ki gelmedi ancak gelen tasarım sade ve şıklığı ile ön plana çıkıyor. Paslanmaz çelik bir kasaya sahip olan Watch kare bir ekran tasarımına sahipken ürün üzerinde sadece iki adet tuş yer alıyor. Aslında bunlardan biri eski saatlerde bulunan kurma kolundan başka bir şey değil ancak işlevi tabiki çok farklı. Watch üzerindeki yapılacak işlemlerin neredeyse hepsinde izi bulunan bu tuş 360 derece dönebilen bir yapıya sahip. Uygulamalarda, menüde, fitness aktivitelerinde ve saat ayarlarında kullanılan bu tuş aynı zaman yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlevi de görüyor. Bu tuş ile birlikte telefonlarda yapılan el ile yakınlaştırma işlevi tarihe karışmış oluyor.

apple watch

Apple Watch‘ın sadelığı kasa yapısından gelirken şıklığı ise birbirinden farklı yapıda ve renkte olan kordonlardan geliyor. Kordon özellikleri sayesinde Watch, Watch Sport ve Watch Edition olarak 3’e ayrılan üründe Watch’da standart kordonlar, Watch Sport’ta plastik renkli kordonlar ve Watch Edition’da lüks korodnların yanında 18 ayar altın bir kasa yer alıyor. Bu 3 farklı versiyon ise toplamda 6 farklı kasa rengine sahip.

Ürünün tasarımını ön plana çıkaran bir diğer özellik ise ürün saat tasarımının kişiselleştirilebilir olması. Apple’ın söylediğine göre Watch milyonlarca farklı değiştirilebilir tasarım yapısına sahip.

En dakik saat

Apple Watch tanıtımında bugüne kadar gelmiş en dakik saat olarak tanıtıldı. Bunun sebebi ise Watch‘ın iPhone ile birlikte çalışaraka sürekli GPS bağlantısı sayesinde uygular ile iletişimde olması. En ufak değişimlerde kendi kendini ayarlayan Watch zaman dilimi değişiklikleirinde o zaman göre saati ayarlıyor.

apple watch dakik

Yeni bir iletişim anlayışı

Watch ile birlikte iPhone entegresi ile birlikte gelen mesajları, çağrıları ve bildirimleri kolayca görüp kolayca cevaplamak mümkün. Üzerinde klavye benzeri bir sistem olmayan Watch tüm iletişim ve cevapları hazır cevaplar, gelen içeriklere göre oluşturulan kısa cevaplar, Siri ile sesli cevaplama ve sempatik emojiler ile cevaplama gibi yöntemler ile hallediyor. Bunun yanında farklı bir de iletişim anlayışı içeren Watch herhangi bir mesaj ya da arama işlemi gerektirmeden Watch’lar arasında çeşitli çizimler ve dokunuşlar yardımı ile anlaşmayı sağalayabiliyor.

apple watch emoji

Her hareketinizi ölçebilir

Bir akıllı saat olarak bekleneni veren Watch tabiki fitness ve spor takibi yapabilen bir ürün. Üzerinde bulunan ivmeölçer ve çeşitli sensörler yardımı ile hareketler hakkıdan bilgi veren Watch aynı zamanda nabız hakkında da bilgiler veriyor. Yakılan kalori miktarını, yaptığınız egzersizin süresini ve dinlenme süresini, koşu ve yürüyüş mesafelerini ve yapılan hareketlerin tempolarını anlık olarak sunabilen Watch, çalışmalarınızı iPhone üzerinden istediğiniz periyotlarda size sunarak nasıl bir çalışma yaptığınızı ve gelişmeleri de size aktarabiliyor.

apple watch fitness

WatchKit ile uygulamalar serbest

Apple, Watch ürününde takvim, harita, hava durumu, fotoğraflar, müzik, uzaktan kumand, iTunes, alarm, kronometre gibi yerleşik uygulamalar ile birlikte Facebook, Twitter ve Pinterest gibi uygulamalara da yer vermiş durumda. Ancak uygulama durumunun iOS gibi olmasını isteyen Apple geliştiriciler için WatchKit adında bir geliştirici kiti duyurdu. Bu sayede geliştiriciler Watch için bir çok uygulama geliştirebilecek veya olan uygulamalarını bu ürün için optimize edebilecek.

apple watch uygulama

Yeni gelen teknolojiler

Apple Watch başlı başına yeni bir ürün olsa da Apple’ın bu ürün ile birlikte ilk defa hayatımıza sokacağı bazı teknolojiler var. Bunlardan ilki en başta bahsettiğimiz 360 derece dönebilen bir tuş, adı ise Digital Crown. Ürünün işletim sistemi Watch OS ise yine ilk defa gördüklerimiz arasında. Diğer yeni gelen teknolojiler ise yeni yazı tipi, kolu kaldırma ile açılan tuş kilidi, ekrana eli kapatma ile kapanan çağrı, ekranda bulunan safir Ion-X cam. Bu safir camın en büyük özelliği ise çizilmesinin neredeyse imkansıza yakın olması.

apple watch megasafe

Ekrana basma ve dokunma arasındaki farkı anlayabilen ekran teknolojisi ise Apple’ın bugüne kadarki geliştiridiği en yenilikçi ve farklı teknoloji. Bildirimleri hafif bir titrerşim ile hatırlatabilen Taptic Engine teknolojisi ise bir insan evladının sizi dürttüğü zamanki hissi uyandırabilen yeni bir teknoloji. Bunun dışında Watch‘ın işlemci ve Ram gibi donanımlarının yer aldığı ve tek parça olarak tasarlanan S1 isimli bir çipset galiba ürünün hem kendine hem de bilgisayar dünyasına getirdiği en büyük teknoloji. Kablosuz diyebileceğimiz bir şekilde şarj olabilen Watch, MagSafe tarzı bir şarj ünitesine sahip. Bu ünite herhangi bir takma veya oturtma işlemi gerektirmeden şarj edebilme teknolojisine sahip.

Son rötuşlar

Apple, Watch hakkında teknik detaylar vermese de ürünün Siri‘den dolayı dahili hoparlör ve mikrofona sahip olduğunu biliyoruz. Ürünün paslanmaz olması ve tanıtımda yer alan bir görsel Watch‘ın suya ve toza karşı dayanklı olduğunu gösterse de Apple’dan buna benzer bir açıklama da gelmedi. iPhone 5 ve üzeri ile uyumlu bir şekilde çalışabilecek olan Watch, Apple‘ın lansmanda tanıttığı Apple Pay özelliğine de sahip. Bu özellik sayesinde alışverişlerde koldan ödeme yapılabilecek.

apple watch size

Pil ömrü ve pil gücü hakkında da bir bilgi verimeyen Watch iki farklı 38mm ve 42mm olarak 2 farklı boyutta gelecek. Fiyatı 349 dolar olarak duyurulan Apple Watch’ın 2015 yılında piyasada olacağı açıklandı.

Önümüzdeki günlerde ürünün özelliklerinini daha detaylı biçimlerini yine sitemiz üzerinden bulabilirsiniz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.