Fotoğraf Uzmanı Kodak’tan Sanal Gerçeklik Kamerası

Kodak, sanal gerçeklik kamerası olarak çıkarttığı tek objektifli modelindeki yanlışından geri döndü. Şimdi yeni modeli ile sanal gerçeklik tutkunları için yeni bir kamerayı piyasaya sürme hazırlığındalar…

Kodak‘ın bu yılın başında düzenlenen CES fuarında görücüye çıkarttığı sanal gerçeklik odaklı kamera SP360‘ın yeterince pratik olmaması dev firmayı yeni bir çalışmaya itmişti. Çok geçmeden Kodak sanal gerçeklik içeriği üretebilmek için kamerayı döndürmek zorunda kalmayacak çözümü yeni bir model çıkararak gidermeyi başardı.

Kodak’ın 4KVR360 adını verdiği kamera, sanal gerçekliğe yönelik çekimler yapabilmek için kusursuz hale geldi. 20 megapiksellik iki adet objektifi sayesinde bulunduğu yerden sanal gerçekliğe yönelik çekimleri gerçekleştirebilecek.

Bunu da Oku: Sanal Gerçeklik Gerçek Zamanlı Kamera ile Daha Farklı Olacak

SP360 adı verilen modelde sanal gerçeklik için gerekli olan çekim kalitesini sunmasına rağmen pratikte sorunlar yaşanması mevzu edilmişti. Kodak’ın 4KVR360 modelinde ise bu durum tamamen ortadan kalkmış oldu.

Ön ve arka yüzünde birer objektifi bulunan bu kamera eşleştirme konusunda da pratik. Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden akıllı cihazlarla eşleşebilen Kodak 4KVR360 microSD kart desteği sunuyor. 128 GB’a kadar hafızası bulunan Kodak 4KVR360‘ın 2017 yılı içerisinde satışa sunulacağı kesinleşmiş durumda.

maxresdefault

Teknoloji otoritelerinin söylediklerine göre ise bu tip bir sanal gerçeklik kamerası almayı düşünenlerin Kodak‘ın bu yeni modeli çıkana kadar biraz beklemeleri gerekiyor. Fotoğrafçılık konusunda yılların otoristesi olan Kodak‘ın geç girdiği sanal gerçeklik platformunda bu kamera ile dikkat çekici yeni özellikler barındırabileceği ifade ediliyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2017 yılı içinde raflarda yerini alması beklenen Kodak 4KVR360‘ın fiyatı ile ilgili henüz bir ipucu ise bulunmamakta.

Bu müthiş kamera ile çekilen görüntülerin oluştuğu videoyu üstte izleyebilirsiniz…

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.