Google Cardboard Bir Bebeği Hayata Bağladı

Google Cardboard sanal gerçeklik gözlüğü, doktorlar tarafından 1 yaşındaki minik bir bebeğin ameliyatında kullanıldı.

Sanal gerçeklik gözlükleri oyun oynamanın haricinde çok önemli bir hizmet daha sağlayarak dünya çapında büyük ilgi çeken bir olaya tanıklık etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan olayda ikiz kız bebekleri Riley ve Teegan‘ın 1. yaşlarından sonra Teegan isimli bebeğin kalbinde çıkan sorun nedeniyle ameliyat edilmesi kararlaştırıldı. Kalbi doğuştan küçük olan minik Teegan’a yapılan tetkiklerde kullandıkları 2 boyutlu taramalarda istedikleri verimi alamayınca Google Cardboard yardımı ile durumu incelemek istediler. Google Cardboard sayesinde daha ayrıntılı ve kapsamlı gözlem şansını yakalayan doktorlar ameliyatın her ayrıntısının hesaplanmasının ardından doktorlar kolları sıvadı. Kendi telefonlarına yükledikleri yüksek çözünürlüklü görüntüleri Google Cardboard yardımı ile büyüterek izleyerek ameliyatı gerçekleştirdiler.

Bunu da Oku: Sağlık takibinde son nokta Bio-Processor

Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Dedomond Burke, “Bu hayat kurtaran işlemi bir Google Cardboard ve bir akıllı telefon sayesinde gerçekleştirdi. Bundan sonra tıbbi durumlarda sanal gerçeklik teknolojisinin mutlaka kullanılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Tıp dünyası bu gelişmenin ardından Google Cardboard gibi çok kapsamlı olmayan bir sanal gerçeklik başlığı ile bir insanın hayatının kurtulduğunu, Oculus Rift gibi ürünler kullanarak ne kadar büyük tıbbi gelişimler elde edilebileceğinin tartışmasını yapıyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

4 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.