Intel, Giyilebilir Teknoloji Pazarından Çıkıyor mu?

Teknoloji devi Intel’in, giyilebilir teknoloji pazarından çıkacağına dair iddialar gelmeye başladı. Peki, Intel’de neler oluyor?

Popüler işlemci üreticisi Intel, teknolojinin her alanında var olmak ve çıtayı bir adım daha yukarı taşımak için en birçok çalışma yapıyor. Ancak deneme yanılma niteliğinde olan bu çalışmalar firmayı zaman zaman hüsrana uğratabiliyor. Intel için bunun son örneği ise giyilebilir teknoloji pazarı.

Bunu da Oku : Basis Peak Isınma Probleminden Dolayı Toplatılıyor

Gelen haberlere göre Intel, mobil alanda olduğu gibi giyilebilir teknoloji alanında da istediğini elde edemedi ve bu alanda çekilme adımlarını atmaya başladı. Bu durumun ilk somut göstergesi ise Intel’in giyilebilir teknoloji departmanında çalışan bazı çalışanların işine son verilmiş olması.

Hatırlanacağı üzere Intel’in Basis markası altında geliştirdiği akıllı saati Basis Peak geçtiğimiz Ağustos ayında ısınma probleminden dolayı geri çağırılmıştı. Intel’in giyilebilir teknoloji alanında çıkma fikri ise işte tam bu noktada ateşlendi ve bu süreç geçtiğimiz hafta işten çıkarmalar ile başladı.

Basis Peak’ın toplatılması ve işten çıkarılma süreçlerinin arasında kalan zamanda Techcrunch‘ın elde ettiği Basis marka yeni bir akıllı saatin görseli ise her şeyi daha net açıklıyor. Basis Ruby isimli bu ürün belliki geliştirilmiş ancak piyasaya çıkmadan rafa kaldırılmış.

Techcruncha göre Intel bu alanda işten çıkarmalara devam edecek ve bir müddet sonra Intel’in giyilebilir teknoloji departmanı gibi bir bölümü olmayacak. Ancak geriye dönüp bakıldığında Intel’in Oakley ile yapmış olduğu akıllı gözlük işbirliği, yine akıllı gözlük firması Recon‘un satın alınması, giyilebilir teknoloji ürünleri için Intel Curie gibi giyilebilir teknoloji yatırımlarının kısa sürede bitmesi zor görünüyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.