iPhone için Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

iPhone’lar için hem artırılmış hem de sanal gerçeklik gözlüğü görevi yapabilen Occipital Bridge, pozisyon takibi özelliği ile Mart ayında piyasada olacak.

Android işletim sistemli akıllı telefonlar için pazarda birçok sanal gerçeklik gözlüğü bulunurken iPhone’lar için bu sayı bir erlin parmağını geçmez. Sanal gerçeklik gözlüğü pazarı geliştikçe iPhone’lar için yeni ürünler geliyor. Bunun son örneği ise Occipital Bridge isimli, iPhone‘lar için hem sanal gerçeklik hem de artırılmış gerçeklik gözlüğü görevi görebilen ürün.

Bunu da Oku : Apple Watch’un Yeni Özelliği iPhone 7’ye Geliyor

Occipital Bridge sanal gerçeklik gözlüğü 120 derece görüş açısına ve biraz düşük olan 640 x 480 piksel çözünürlüğe sahip. Üzerinde dahili birçok sensör bulunduran ürün gerektiği zaman iPhone’lardan da destek alabiliyor. Occipitial Bridge’in bu anlamda yapabildiği en büyük özellik pozisyon takibi ve haritalandırma yapabilmesi.

Üzerinde bulunan Occipital Structure Sensor yardımı ile kullanıcısının bulunduğu mekanda 45 cm’den 3.30 metreye kadar tüm nesneleri algılayabilen Occipital Bridge artırılmış gerçeklik gözlüğü bu sayede mekanı haritalandırabiliyor. Bu da ürünün artırılmış gerçeklik özelliği ile kullanıcılara daha gerçekçi bir kullanım sunuyor. Hemen hatırlatalım bu özellik Gear VR ve Daydream View gibi ürünlerde bulunmuyor.

iOS için geliştirilmiş neredeyse tüm sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamalarını destekleyen Occipital Bridge’in Explorer Edition sürümü geliştiricilere bu ay sonunda 500 dolardan satılmaya başlanacak. Ürünün son kullanıcı versiyonu ise 400 dolardan Mart ayında raflarda olacak.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.