Giyilebilir Teknoloji’de Geçen Haftanın Özeti – 4

3 – 9 Ekim tarihleri arasında kaçırdığınız ya da yeniden görmek istediğiniz giyilebilir teknoloji haberlerini sizler için özetledik. İşte, geçen haftanın özeti.

Geçtiğimiz hafta yine her hafta gibi giyilebilir teknoloji dünyasında birçok yeni ürün ve yenilik duyuruldu. Haftaya damgasını vuran olay ise şüphesiz Mark Zuckerberg‘ün sanal gerçeklik adımı oldu. Giyilebilir teknolojide geçen haftayı kaçırdım diyorsanız kaydırmaya devam edin.

Buna da Gözat : Haftanın Akıllı Saat Uygulamaları

3 Ekim


– Giyilebilir teknoloji dünyasının en popüler markalarından Fitbit yeni aktivite takipçisi Fitbit Charge 2‘nin çıkış tarihini duyurdu. 

4 Ekim


– Eski Google çalışanları rakip firma Apple’ın akıllı saati Apple Watch için EKG çekebilen akıllı bir kayış geliştirdiğini duyurdu. Kayışın fiyatı ise 99 dolar.

iPhone 7 kullanımının artması ile birlikte bazı Android Wear’lı akıllı saatlerin iPhone 7 ile eşleşemediği ortaya çıktı. Sebebin iPhone 7’den mi Android Wear‘dan mı kaynaklı olduğu henüz açıklanmadı.

5 Ekim


– Arama motoru devi Google daha önce tanıttığı sanal gerçeklik platformu Daydream için ilk referans sanal gerçeklik gözlüğü Daydream View’ü tanıttı.

– Tembel ve üşengeç çocuklar için bir aktivite takipçisi geliştirdiğini duyuran Garmin aileleri bazı dertlerden kurtacağını belirtti. Garmin Vivofit JR isimli ürün çocuklara dişini fırçala, ödevlerini yap gibi uyarılar verebiliyor.

– Yazılım devi Microsoft, akıllı bilekliği Microsoft Band 2‘nin artık satılmayacağını duyurdu. Ürün stokları bittikten sonra artık bulunamayacak. 

6 Ekim


– Google’ın yeni sanal gerçeklik gözlüğü Daydream View için Harry Potter ve asasını içeren bir içerik ile birlikte sürpriz yapacağı ortaya çıktı.

– Mark Zuckerberg, Oculus Connect etkinliğinde kablolardan arınmış ve bilgisayara ihtiyaç duymayan bağımsız bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştirdiklerini duyurdu, prototipi gösterildi.

7 Ekim


– Sony’nin sanal gerçeklik gözlüğü PlayStation VR için geliştirilen Resident Evil VR‘ın demosu yayınlandı. Oyun PlayStation VR ile birlikte çıkış yapacak.

Japon bilim adamları sanal gerçeklik dünyasında olan biten her şeyi fiziksel olarak hissettirebilecek teknolojiyi geliştirdiklerini duyurdu.

8 Ekim


Oculus Connect etkinliğinde Facebook’un sanal gerçeklik için geliştirilen hali Facebook Social VR‘ın ilk demosu gösterildi. 

– Asus’un en yeni yuvarlak ekranlı akıllı saati Asus ZenWatch 3‘ün çıkış tarihi açıklandı. Akıllı saat Kasım ayının ilk haftasında piyasada olacak.

9 Ekim


1957 yılına ait olduğu iddia edilen, üzerinde kamera sistemi bulunan ve bileğe takılarak kullanılabilen bir kamera sistemi ortaya çıktı. Bugünki giyilebilir teknoloji ürünlerinin atası sayılabilir.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.