Sanal Gerçeklikte Daha da Gerçek Hissi Veren Eldiven

Yapılan çalışmalar sanal gerçeklik alanında ne kadar ileriye gidilmeye açık olduğunu gösteriyor. Geliştirilen eldiven benzeri araç sayesinde sanal gerçeklik dünyasında gerçeklik hissini yaşamak daha da mümkün olacak…

Sanal gerçeklik alanında markaların geliştirdiği yardımcı öğeler kadar dışarıdan bağımsız çalışan çalışma grupları da bu mecraya sınırsız katkıda bulundu. Daha önce de sayfalarımızda yer verdiğimiz üzere sanal gerçekliğe sunulan ek ürünler oldukça fazla… Bunlardan birisi de yeni geliştirilen ve hala gelişme aşamasında olan bir eldiven olacağa benziyor.

Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki Stanford Üniversitesi’nde yapılan çalışmada sanal gerçeklikte kullanılabilecek tipte bir nevi eldiven geliştirildi. Bu eldiven sayesinde sanal gerçeklik ortamındaki nesnelere dokunabilirlik hissi de maksimuma çıkıyor.

Bunu da Oku: 89 Model Akıllı Eldiven Drone’u Kontrol Ediyor

Basit bir düzeneğe sahip olduğu düşünülse de aslında çalışma ilgi göreceğe benziyor. Stanford Üniversitesi’ne bağlı Shape Lab isimli labratuvarda yapılan çalışma adını ise ünlü çizgi roman serisi X-Men’in meşhur karakteri Wolverine’den alıyor.

Wolverine‘in çalışma prensibinden biraz bahsetmek gerekirse, sanal gerçeklik içerisinde elimizde tuttuğumuz objelerde gerçeklik hissi yaşamamız sağlanıyor. Serçe parmak haricindeki parmaklara geçirilen düzenek üzerindeki motorlar, parmakların içe kasılması ile gerçeklik hissi verilmeye çalışılıyor.

Çalışmanın Amerika ve dünya çapında gördüğü ilgi önemli olarak değerlendirilirken Shape Lab’de gerçekleşen bu çalışmanın geleceğinin nasıl olacağı ise şimdiden merak konusu.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.