ZTE’den Daydream Destekli Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Çinli mobil üretici ZTE, Google’ın sanal gerçeklik platformu Daydream destekli sanal gerçeklik gözlüğünü duyurdu.

Arama motoru devi Google geçtiğimiz hafta düzenlediği Google I/O 2016 etkinliğinde sanal gerçeklik platformu Daydream’ı duyurmuş ve ilk sanal gerçeklik gözlüğünün de üçüncü çeyrekte piyasada olacağını belirtmişti. Daydream için ürün olarak bir haber de Çinli ZTE‘den geldi.

Bunu da Oku : Google Daydream Nedir?

Daydream platformu için ilk desteği Huawei vermiş olsa da firmadan elle tutulur bir ürün haberi gelmemişti. Çinli mobil üretici ZTE ise geçtiğimiz günlerde Axon 7 isimli akıllı telefonunu Daydream destekli geliştireceğini açıklamıştı. Firma şimdi ise Axon 7 için Daydream standartlarına uygun bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştirdiğini duyurdu.

ZTE’den yapılan açıklamaya göre Gear VR tasarımına benzer bir ürün olan ZTE VR üzerinde 9 eksenli bir jireskop ile gelecek. Bu da daha hızlı cevap verebilen bir başlık anlamına gelirken firmanın ürün için verdiği gecikme süresi de 18 milisaniye. ZTE’nin iddiasına göre bu değer 16.7 milisaniyeye kadar iniyor.

ZTE VR’ın üzerinde dokunmatik bir kullanım paneli, yakınlaştırma uzaklaştırma tuşları ve ses açma kapatma tuşu yer alıyor. Akıllı telefon ile olan iletişimini USB Type-C üzerinden sağlayan ZTE VR sadece Axon 7 ile değil aynı Daydream standartlarına sahip farklı akıllı telefonlar ile de kullanılabilecek.

Ürünün fiyatı ve ne zaman çıkacağı hakkında bilgi bulunmuyor ancak Google’ın ilk Daydream odaklı sanal gerçeklik gözlüğünü piyasaya sürmesinin ardından ZTE VR‘ın da piyasada olması bekleniyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.