Apple Watch’ın Geceye Damga Vuran Özellikleri

Apple Watch dün akşam bir çok özelliği ile birlikte tanıtıldı. Watch tasarımı ile ön plana çıksada aralarda kısa kısa anlatılan bazı uygulamalar Watch’ın geceye damga vuran özellikleri oldu. Peki ya bu özellikler neler?
Dün akşam tanıtımı yapılan Apple Watch, gerek tasarımı, gerek ekranı gerekse Apple‘ın yeni akımı Digital Crown ile gözleri üstüne çekmeyi başardı. Ancak ürün tanıtımında aralarda kısa kısa bazı uygulamalar ve Watch’ın yapabilecğei bazı özelliklerden bahsedildi. Biz de bu uygulamaları ve özellikleri sizler için bir araya getirdik. İşte, geceye damga vuran o özellikler ve uygulamalar.

Apple Watch Tanıtıldı

Apple Watch’ Dair Her Şey

Apple Watch 3 Yıllık Bir Çalışmanın Ürünü

Sosyal Ağlar

Apple Watch ile birlikte sosyal ağlar içerisinde en popüler olan üç sosyal ağ için geliştirilmiş olan uygulamaları gösterdi. Facebook, Twitter ve Pinterest‘in yer aldığı bu uygulamalar arasında Facebook’un gelen istekleri ve bildirimleri görmek, yanıtlamak, Twitter’ın gelen tweetleri görmek favorilere eklemek, retweet yapmak ve Pinterest’in ise pinlenmiş içeriklerin yakınında olduğu zaman uyarı vermek gibi özellikleri yer alıyor. Tüm bu uygulamalar yepyeni ve farklı bir arayüz ile kullanıcıya sunuluyor.

apple watch sosyal ağlar

Apple’ın gösterdiği Nike uygulamasını da sosyal ağlar arasında saymak mümkün. Çünkü uygulama Watch üzerinden siz istediğiniz takdirde arkadaşlarınıza nerede ne yaptığınız bilgisini gönderebiliyor ve çağıraibliyor. Aynı zamanda uygulama arkadaşlarınız ile sizi spor aktiviteleri arasında bir listeye de sokabiliyor.

Ev otomasyon

Watch için ev otomasyonuna dair Lutron ve Honeywell olarak iki uygulama gösteren Apple, bu uygulamalar ile ev kontorlünü sağlamayı amaçlıyor. Uygulamalardan Lutron, ev ışığını ayarlamanıza yardımcı olarak film veya gece modları gibi hazı seçenekler ile size kolaylık sağlıyor. Diğer uygulama Honeywell ise evin sıcaklığı konusunda size yardımcı oluyor. Oda sıcaklığını değiştirmek gibi görevler yapan Honeywell ev içerisinde bir çok alanda kullanılabiliyor.

apple watch lutron

Lokasyon ve GPS

Watch üzerinde bulunan harita sistemi sayesinde kullanıcısına nerede olduğunu ve gitmek istediği yeri rahatlıkla gösterebiliyor. Bunun dışında üzerinde bulunan City Mapper uygulaması sayesinde bulunduğu şehrin detaylı bir haritasını sunabilen Watch bununla birlikte o şehrin en popüler ulaşım araçlarını ve inme, binme yerlerini gösterebiliyor.

apple watch bmw

Yine lokasyon ve GPS içerisinde sayabilecğeimiz bir özelliği bulunan Watch, BMW marka araçlar ile iletişimde bulunabliyor. Aracınızın yerini harita üzerinden gösterebilen Watch, kapıları kilitleme ve açma gibi işlemlerde gerçekleştirebliyor.

Kolay yaşam

Aslına bakıldığı zaman Watch’ın tamamen daha kolay bir yaşam için tasarlandığını görmek mümkün ancak Apple’ın tanıtmış olduğu bazı uygulamalar gerçekten Watch’ın sağladığı kolaylıkları gösteriyor. Starwood Hotels ve American Airlines uygulamaları ise bunun temelini atan iki uygulama. Starwood uygulaması şirketin otellerinde kapı açma işlemlerinde plastik kartlar yerine Watch‘ın kullanılmasını sağlıyor. Diğer uygulama American Airlines ise uçuşlarda ve uçak binişlerinde bilet yerine Watch ile geçiş yapılabilmesini sağlıyor.

apple watch american

Kolay yaşam içerisinde sayabileceğimiz bir diğer özellik ise Apple’ın yine dün akşam tanıtmış olduğu Pay servisi. Apple Pay‘i kullanabilen Watch anlaşmalı alışveriş yerlerinde, anlaşmalı kart servisleri sayesinde para akışı olmadan ödeme yapılmasını sağlıyor. Ödeme için sadece Watch’ın baz istasyonuna yakınlaştırılması yeterli.

Özet olarak Apple Watch, ev otomasyonu, şeyleri interneti ve nesne – kişi ilişkisini içeren bir akıllı saat. Ürünün piyasaya sürülmesinin ardından üçüncü parti uygulamalar ile birlikte Watch’ın daha bir çok özelliğini görebileceğiz.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Wearman

Wearlogy'nin en kıymetli yazarı, o olmazsa olmaz. Giyilebilir teknolojinin aranan ama çok çabuk bulunan adamı.

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.