Apple Watch Yüzünden Akıllı Saat Pazarı Küçülüyor

Apple Watch’un uzun süredir yeni modelinin çıkmaması somut olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Araştırmalara göre Apple Watch’un yeni model çıkartmaması akıllı saat pazarında daralmaya neden oldu….

Apple’ın akıllı saati Apple Watch yeni modelini uzunca bir süredir bekletiyordu. Bunun Apple hayranlarını hayal kırıklığına uğratmasının yanında farklı etkileri de olduğu somut olarak kanıtlandı. Buna göre Apple Watch’un beklenenden uzun süredir Apple Watch 3’ü çıkartmaması pazarda ciddi bir gerileme yaşanmasına neden oldu.

2016 yılının iki çeyreğinde de rakamlar gerilemeyei gözler önüne serdi. 2016 yılının ikinci çeyreğinde akıllı saatlerin satış oranının yüzde 32 düşüş göstermesi firmaları endişelendirdi. Pazarın en büyüğü Apple’ın yeni modelini çıkartmaması nedeniyle bu gerilemenin yaşandığı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Bunu da Oku: Bizi Apple Watch 2’de Hangi Yeni Özellikler Bekliyor

Apple Watch‘un yarattığı boşluk ayrıca ünlü saat markalarını da harekete geçirmişti. Apple’ın kendi piyasalarına girmesinden rahatsız olan Tag Heuer, Swatch, Omega, Fossil, Casio gibi firmalar ne kadar istemeseler de akıllı saatler yapmaya başladı. Bu şekilde ürün gamını genişleten firmalar kendi saat deneyimlerindeki dayanıklılık, kaliteli malzeme gibi öğeleri bir araya getirerek bu boşluktan faydalanan firmalar oldu.

Öte yandan Dünya Geliştiriciler Konferansında Apple’ın Apple Watch‘un yeni modelini satışa çıkartacağı dönem duyuruldu. Buna göre Sonbahar aylarında görücüye çıkacak olan Apple Watch için yeni beklentiler de artarak büyümeye devam ediyor.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

2 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.