Akıllı Saat İçin Android Wear’dan Uzaklaşan Marka…

Giyilebilir teknoloi ürünlerinin yavaş yavaş Android Wear’ı bırakıp Tizen’e geçmesine son örnek Çin’den gelebilir…

Android Wear işletim sistemi uzunca bir süredir giyilebilir teknoloji ürünü geliştiren bir çok markanın tercihi olmuştu. Ancak bir şirketin daha Android Wear’dan vazgeçebileceği bilgisi ortaya atıldı.

Çin’in en büyük üreticilerinden biri haline gelen Huawei’nin bir süredir Samsung’un sahip olduğu bilinen Tizen işletim sistemli bir akıllı saat üzerinde çalışmalara başladığı belirtildi. Bu bilgiyi ortaya atanın ise bir Samsung yetkilisinin olduğu belirtiliyor.

Huawei’nin Android Wear‘da vazgeçip Tizen’e yönelmesindeki en büyük etkenin ise Android Wear’daki kişiselleştirme oranı konusunda Google’dan destek görememesi olarak belirtiliyor. Bilindiği gibi Android, akıllı telefon ve tabletlerde kişiselleştirme konusunda daha esnekken Android Wear’da bu imkanı kullanıcıya sunamıyordu.

Bunu da Oku: Çocuklar İçin Huawei’den GPS’li Akıllı Saat

Huawei’nin öncelikli olarak bu avantaj nedeniyle Tizen’e yöneldiği düşünülürken Çinli teknoloji devinin bu yönelim ile birlikte yaratacağı farklılıklar da kullanıcının işine yaramış olacak.

Tizen işletim sisteminin Samsung‘un kendisine ait bir marka değil Intel, Panasonic, LG gibi dev firmaların da içinde bulunduğu çok ortaklı bir firma olduğu biliniyor. Kuruluşun ilk ortaklarından birisi olan Samsung’un son çıkarttığı akıllı saatte Tizen işletim sistemini kullanması önemli bir adım olarak nitelendirilmişti.

Çinli dev üretici Huawei’nin de Android Wear platformundan çıkmasının ardından Google’ın akıllı saat platformundaki hedeflerinden sapmasına yol açabileceği belirtiliyor.

huawei-watch-review-android-wear-smartwatch-1

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Lemi Çalığ

İnternet Gazeteciliği mezunu, teknolojisever, sporsever ve araştırmasever.

2 comments

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.