Giyilebilir Teknoloji’de Geçen Haftanın Özeti – 3

26 Eylül – 2 Ekim arasında giyilebilir teknoloji dünyasında nelerin değiştiğini ve nelerin yenilendiğini sizler için derledik. İşte, geçen haftanın özeti.

Giyilebilir teknoloji meraklısıyım ancak geçen hafta ne olup bittiğini tam takip edemedim diyorsanız doğru içeriğe geldiniz. Sizler için 26 Eylül – 2 Ekim tarihinde bu alemde neler olup bittiğini derledik. Bu hafta da her zaman olduğu gibi karışı. Keyifli okumalar.

Buna da Gözat : Apple Watch Series 2 Foto Galeri

26 Eylül


– Facebook’un sahibi olduğu sanal gerçeklik firması Oculus, sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift için geliştirdiği el kontrolcüsünün fiyatını açıkladı. Oculus Rift Touch‘ın fiyatı 250 dolar.

– Amerikalı’lar yine yaptı yapacağını. Giyilebilir ürünlerin şarjı için akıllı kumaş geliştiren bilim adamları bu kumaşlar insan vücudundayken enerji depolamayı ve bu enerjiyi ürünlere aktarmayı başardı.

– Microsoft yaptığı bir açıklama ile Xbox kontrolcülerinin PC ve oyun sistemlerini destekleyeceğini duyurdu. Bu duyurunun ilk kısmetlisi ise Samsung’un sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR oldu.

28 Eylül


– Bilindiği üzere Apple Watch‘larda uyku takibi özelliği bulunmuyor. Yeni tanıtılan Apple Watch Series 2 ile de bu özellik duyurulmamıştı. Gelen haberler ise bu özelliğin yakın zamanda aktif edileceği yönünde.

– Google’ın 4 Ekim’de Pixel ve Pixel XL isimli iki yeni akıllı telefon tanıtacağı ortaya çıktı. Bu telefonların en büyük sürprizi ise Google Daydream özelliği ile sanal gerçekliği desteklemeleri oldu.

29 Eylül


– Yuvarlak ekranlı akıllı saati ile dikkat çeken Huawei’in Google’ın giyilebilir işletim sistemi Android Wear‘ı bırakıp Samsung’un Tizen işletim sistemine geçeceği dedikoduları ortaya çıktı.

– Şuan piyasada iPhone’lar için örnek olabilecek bir sanal gerçeklik gözlüğü bulunmuyor. Kullanıcılar ise iPhone’ları Gear VR’lara takmaya çalışıyor. Occipital VR Dev Kit isimli ürün bu kullanıcıların imdadına yetişti.

30 Eylül


PlayStation VR, 13 Ekim’de raflardaki yerini alacak. Tarih yaklaştıkça yeni oyunlarda gelmeye devam ediyor. Sanal gerçeklik gözlüğü için gelen en son oyun ise korku türünde ve Here They Lie isminde.

– Haftanın en bomba haberi. Apple Watch Series 2‘nin Türkiye çıkış tarihi açıklandı. Yeni akıllı saatler 7 Ekim’de ön siparişe açılacak ve 14 Ekim‘de satışa sunulacak. İlgililere duyurulur.

– Google’ın giyilebilir işletim sistemi Android Wear 2.0, akıllı saat yokluğundan dolayı 2017’ye ertelendi. Tahminler Ocak ayını gösteriyor.

1 Ekim


– Amerika’da ülkemizi temsil eden Doktor Mehmet Öz, sağlık danışmanlığını yaptığı iBeat isimli bir akıllı saati tüm kullanıcılara önerdi. 

– HTC’nin sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive için geliştirdiği uygulama mağazası HTC Viveport tüm dünyada kullanıma açıldı.

2 Ekim


– Teknoloji devi Intel, giyilebilir ürünler için geliştirdiği Curie sistemini Paris Moda Haftası‘nda podyumdaki mankenlerin stres seviyesini ölçmede kullanacağını duyurdu. Akıllı gözlük ve akıllı kemer bu durumu şahitlik edecek.

– Dev markaların akıllı saat pazarından çıkmayı düşündüğü şu günlerde Hindistan‘dan kendi işletim sistemine sahip oldukça iddialı bir akıllı saat haberi geldi.

Google‘ın bir akıllı saat üzerinde çalıştığı gerçeği detaylanmaya başladı. Gelen bilgilere göre Google akıllı saatini E-Ink bir ekran ile satışa sunacak.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.