Qualcomm’dan Referans Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Mobil işlemci üreticilerinden Qualcomm sanal gerçeklik gözlüğü geliştirmek isteyen şirketlere referans olarak bir sanal gerçeklik gözlüğü platformu geliştirdi.

Mobil işlemci denince akla ilk gelen markalardan biri olan Qualcomm sanal gerçeklik gözlüğü pazarına çok farklı açıdan giriş yaptığını IFA 2016‘da görücüye çıkardığı sanal gerçeklik gözlüğü Snapdragon VR820 ile duyurdu.

Bunu da Oku : Android’li Sanal Gerçeklik Gözlüğü Pico Neo

Qualcomm’un Çinli sanal gerçeklik firması Goertek ile birlikte geliştirdiği sanal gerçeklik gözlüğü Snapdragon VR820 aslında bir referans sanal gerçeklik gözlüğü. Ürün Qualcomm’un Snapdragon 820 çipseti, yazılımı ve yazılım geliştirme kiti ile birlikte oluşturulmuş bir platform ve Qualcomm’un söylediğine göre firmalar buradan devam ederek kendi sanal gerçeklik gözlüklerini geliştirebilecek. Ürünün üzerinde bulunan ekran ise 70 Hz yenileme oranı 1440 x 1440 piksel çözünürlüklü 4K AMOLED yapıya sahip ve 18ms gecikme süresi bulunuyor.

Qualcomm’un vaadine göre firmalar Qualcomm Snapdragon VR820 üzerinden yola çıkarak gerekli yazılım ve donanım bileşenlerini ekleyerek isterlerse tasarımında da değişiklik yaparak başka herhangi bir çalışma yapmadan kolaylıkla kendi sanal gerçeklik gözlüklerini satışa sunabilecek. Firmalar bu ürüne içinde bulunduğumuz yıl sonunda ulaşabilecekken ürün için herhangi bir fiyat söz konusu değil. Ancak tahminlere göre ürünün 250 ile 300 dolar arasında bir fiyata sahip olacağı belirtiliyor.

Son olarak bu platformun ilk kullanımdaki hali ise geçtiğimiz Mayıs ayında ortaya çıkmış Android işletim sistemine sahip el kontrolcüleri bulunan Pico Neo isimli bir sanal gerçeklik gözlüğü. Bu ürünün satış fiyatı ise 525 dolar.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

1 comment

Yeni Bir Tane Yaz

Yeni yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.