Giyilebilir Teknoloji’de Geçen Haftanın Özeti

Apple’ın 7 Eylül etkinliğinden geçtiğimiz hafta sonuna kadar giyilebilir teknoloji dünyasında neler olup bittiğini kaçıranlar için derledik. 

Wearlogy.com olarak artık kaçıranlar, takip edemeyenler ve görmedim, duymadım diyenler için her hafta Pazartesi günü geçen haftanın en önemli giyilebilir teknoloji haberlerini derleyeceğiz. Bu hafta ilkine başladığımız geçtiğimiz haftanın özeti serimize Apple’ın 7 Eylül etkinliğinden başlayıp geçtiğimiz hafta sonu gelen haberler ile noktalayacağız.

7 Eylül


– Teknoloji devi Apple 7 Eylül akşamı iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile birlikte akıllı saati Apple Watch’un yeni nesil versiyonu olan Apple Watch Series 2‘yi tanıttı. Apple Watch 2 olarak beklenen akıllı saat versiyonu daha güçlü S2 işlemcisi, GPS özelliği ve suya karşı dayanıklılığı ile ön plana çıktı. 

– Apple akıllı saati için 7 Eylül akşamı adeta bir şov yaptı ve Nike ile birlikte geliştirilen Apple Watch Nike+ modeli de tanıtıldı. Bu model sporculara özel bir arayüz ve yine sporculara özel kayış seçenekleri sunuyor.

Buna da Gözat : Apple Watch Series 2 Foto Galeri

– 7 Eylül akşamı Apple Watch’un satış rakamları üzerine konuşan Tim Cook yine bilgi vermedi ancak Apple Watch’un tüm saatlerde ikinci akıllı saatlerde ise birinci sırada olduğunu açıkladı. 

– Sahneyi Pokemon Go’nun yaratıcı firması Niantic Labs’a bırakan Tim Cook, Apple Watch için Pokemon Go’nun duyurulmasına yardımcı oldu. 

– Apple aynı gece iPhone 7 ile birlikte AirPods adını verdiği kablosuz bir akıllı kulaklık tanıttı.  Apple’ın ikinci giyilebilir ürünü diyebileceğimizi Apple AirPods, Siri entegresi ile dikkat çekti. AirPods’un ülkemizde tek dikkat çeken yanı ise 779 liralık fiyatı oldu.

9 Eylül


– Apple Watch Series 2 belirtildiği üzere 9 Eylül tarihinde Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde ön sipariş ile satışa sunuldu. Ülkemiz ise bu ön sipariş listesinde yer almadı.

10 Eylül


– Apple Watch Series 2 ile birlikte Apple’ın sitesinde ortaya çıkan Apple Watch Series 1‘in sırrı ortaya çıktı. Orjinal Apple Watch modellerinin daha güçlü versiyonu olan bu modeller orjinal Apple Watch‘u tarihe gömdü.

Buna da Gözat : Apple Watch Nike+ Foto Galeri

– Dünyaca ünlü saat üreticisi Citizen akıllı saat pazarına güneş enerjisi ile çalışan bir ürün ile giriş yapacağını duyurdu. Akıllı saatin yıl sonuna doğru piyasada olacağı belirtildi.

– Giyilebilir teknoloji pazarında adını duyduğumuz ancak pek esamesi okunmayan Sony, GoPro rakibi giyilebilir aksiyon kamerası FDR-X3000R kod adı ile duyurdu. Ürün 4K video özelliği ile dikkat çekti.

11 Eylül


– Akıllı saatler ile arasını iyi tutmaya çalışan Fossil, Q akıllı saat ailesine Q Nate, Q Crewmaster, Q Gazer, Q Tailor isimleri ile farklı tasarımlara sahip 4 yeni akıllı saat daha ekledi.

12 Eylül


– Dünyayı peşinden sürükleyen Pokemon Go‘nun nihayet akıllı bilekliği Pokemon Go Plus’ın satışa çıkacağı tarih açıklandı. 

13 Eylül


– HTC’nin Valve ile işbirliği yaparak geliştirdiği sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive‘ın kablosuz bir versiyonu üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Yakın zamanda prototiplerin gösterileceği söylendi.

Buna da Gözat : Apple AirPods Kablosuz Kulaklık Foto Galeri

– Sanal gerçeklik gözlükleri için hazırlanan ilk çizgi roman Magnetique 360 derece olarak yayınlandı. Geliştiriciler yeni çizgi romanların geleceğini de belirtti.

– Arama motoru devi Google sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard‘un iOS uygulamasının yolda olduğunu duyurdu. Uygulamanın 4 Ekim‘de Google etkinliğinde yayınlanacağını belirtiliyor.

14 Eylül


– Apple, 7 Eylül etkinliğinde tanıttığı akıllı kulaklığı AirPods‘un Android kullanıcıları tarafından da kullanılabileceğini duyurdu. Kulaklık Android ile işlevini yitireceği için Apple, Android cephesinden büyük tepki gördü.

– Sanal gerçeklik gözlükleri için üretilen sırt bilgisayarlarına MSI firması en hafif sloganı ile katıldığını duyurdu. Üründe GTX 1070 model ekran kartı bulunuyor.

– Apple akıllı saati Apple Watch için işletim sistemi watchOS‘un yeni versiyonu watchOS 3’ü yayınladı. 

15 Eylül


– Samsung‘un gizliden gizliye üzerinde çalıştığı akıllı yüzük projesi alınan patentler sayesinde ortaya çıktı. 

17 Eylül


– LG, LG Force adını verdiği şık bir tasarıma sahip kablosuz bir kulaklık tanıttı. Apple AirPods’un fiyatına karşılığı 99 dolar ile satışa sunulacağı belirtilen ürün övgü ile karşılandı.

– Sanal gerçeklik sektörününü öncülerinden View-Master, Batman koleksiyonu ile yeni bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştirdiğini duyurdu.

Yazıyı bi paylaşsana bir şey deneyeceğiz.

Mustafa Şevki Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, giyilebilir teknolojiye olan merakından Wearlogy'i kurdu. Şuan akıllı saat ve sanal gerçeklik alanlarında kafa yoruyor, ellemeyin.

Yorum yazılmamış

Yeni Bir Tane Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.